Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στο «Αλεξάνδρειο» επί του Άρη σε κανονική σεζόν από το 2001! – Πέρασε από το Λαύριο ο ΠΑΟΚ

0
2018 126
2018 126

Βάζοντας το ροζ φύλλο αγώνα στις… αποσκευές της έφυγε σήμερα από το Αλεξάνδρειο, αντιμετωπίζοντας τον Αρη, η ΑΕΚ. Η Ενωση νίκησε, για την 8η “στροφή” της Basket League, με 81-77, αποτέλεσμα που της έδωσε την 6η νίκη της στο πρωτάθλημα. Εκτο “στραβοπάτημα», από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς και τέταρτο σε ισάριθμες αναμετρήσεις εντός έδρας, οι οποίοι είχαν αναγκαστικά θεατή στο ματς τον τραυματία, Ραμόν Χάρις (λίγο πριν το τζάμπολ οριστικοποιήθηκε η απουσία του). Απόντες για τους νικητές ήταν οι επίσης τραυματίες Χάρης Γιαννόπουλος, Βασίλης Ξανθόπουλος, Βασίλης Καββαδάς (σ.σ. δεν ταξίδεψαν με την αποστολή).

Καταλύτες για την επικράτηση της ΑΕΚ ήταν οι Βινς Χάντερ (16π., 8 ριμπ., 4 κλ., 1 κοψ.), Μάλκολμ Γρίφιν (14π., 2 ασ., 2κλ). Ξεχώρισαν για τον Αρη, στον οποίο στοίχισαν τα πολλά λάθη (17), οι Λευτέρης Μποχωρίδης (24π., 4 ριμπ., 2 ασ., 1 κοψ.), Λάκι Τζόουνς (15π., 6 ριμπ., 3 ασ., 2κλ).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81

«Εχτισε» διαφορά από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά η ΑΕΚ, δεδομένο που της επέτρεψε να νιώθει σχετική ασφάλεια για την κατάκτηση της νίκης. Στο 16′, ειδικότερα, ο Άρης βρέθηκε με +3 (30-27), με αμφότερες τις ομάδες στο προηγούμενο διάστημα του ματς να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, προσφέροντας κακής ποιότητας θέαμα. Η Ενωση «απάντησε» με επιμέρους σκορ 17-3, έχοντας βασικούς εκφραστές της τους Γκρίφιν, Χάντερ, με συνέπεια να πάρει τα ηνία, στο 21′, με +11 (33-44). Διαφορά που, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τη συνδρομή και του Σάκοτα, «ανέβηκε» στους 12 πόντους (45-57).

Ο Αρης δεν έριξε… λευκή πετσέτα. Οι πρωτοβουλίες του (“άσφαιρου” στο πρώτο ημίχρονο) Τζόουνς, σε συνδυασμό με τη δράση, κύρια, του Μποχωρίδη, τον κράτησαν «ζωντανό» στο παρκέ (29′ 52-59, 35′ 60-67). Στα 16» πριν το φινάλε με τρίποντο του διεθνή γκαρντ, οι «κίτρινοι» μείωσαν στο καλάθι (77-79). Ο Κάιζερ έκανε φάουλ στην επόμενη φάση στον Σάκοτα, ο οποίος ήταν απόλυτα ψύχραιμος στις βολές (2/2), με συνέπεια να «γράψει» το τελικό 81-77, καθώς ο Τζόουνς, στην πορεία, αστόχησε σε τρίποντο.

* Πεντάλεπτος αγώνας επίδειξης, από τμήματα ακαδημιών του Αρη, διεξήχθη στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Θεωνάς

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1), Βεργίνης 3 (1), Μποχωρίδης 24 (4), Φλιώνης 2, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Χρηστίδης 3 (1), Σλαφτσάκης 1, ΜακΓκί 6

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Ματσιούλις 10 (1), Ρατάν-Μέις , Λαρεντζάκης 13 (1), Μωραϊτης 2, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Χάντερ 16

Λαύριο-ΠΑΟΚ 64-77

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, μετά από τρεις ήττες μακριά από την Πυλαία πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, περνώντας νικηφόρα από το Λαύριο, με 64-77, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η 5η νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά» στο σύνολο ήρθε χάρη στον επιθετικό «οίστρο» του Φιλ Γκος (25π.), αλλά και τα λίγα λάθη (7) στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εν συγκρίσει με τους γηπεδούχους (15). Ο Ντορόν Λαμπ (18π.) ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Λαυρίου που μετά την 5η ήττα του, είδε τον ΠΑΟΚ να απομακρύνεται κατά 2 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με 0-16 και 9-20 με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Η απάντηση του Λαυρίου ήρθε πάντως στη 2η περίοδο, με τον Ντορόν Λαμπ να είναι «καυτός» και μαζί με τους Οντιάσε – Μέλσον, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στους τρεις (31-34 στο 17′) κι εν συνεχεία στους δύο (38-40 στο ημίχρονο). Στην 3η περίοδο, όμως ο ΠΑΟΚ άρχισε να διευρύνει την υπέρ του διαφορά, αρχικά με σερί 6-0 (38-46) μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Γκος και Μορέιρα ήταν εξαιρετικοί για τον «Δικέφαλο» που μετά το 47-59 στο 30ο λεπτό, συνέχισε να είναιι το απόλυτο «αφεντικό» στην 4η περίοδο.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Συμεωνίδης-Παντελίδης (Ντάβαρης)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Μιλόσεβιτς 11 (1), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10, Τζόουνς, Λαμπ 18 (3), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3), Οντιάσε 4

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15, Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4