0
2019 39
2019 39

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1

Ισοπαλία, που δεδομένων των συνθηκών ισοδυναμεί με άθλο, απέσπασε ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ. Το ντέρμπι «Δικεφάλων» έληξε 1-1 (74΄ Πόνσε – 10΄ Μαουρίσιο), αλλά ο βαθμός ήταν «χρυσός» για τους Θεσσαλονικείς, καθώς έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ζαμπά (δύο κίτρινες). Η διαφορά του πρωτοπόρου από τον Ολυμπιακό μειώθηκε στους 6 βαθμούς, ενώ την επόμενη (20ή) αγωνιστική ο ΠΑΟΚ περιμένει τους «ερυθρόλευκους» στην Τούμπα για το ντέρμπι τίτλου.

Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Παναθηναϊκό, για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι ομάδες έμειναν στο 0-0, ύστερα από ένα παιχνίδι που είχε πάντως φάσεις και ρυθμό, με το αποτέλεσμα να μην εξυπηρετεί κανέναν από τους αντίπαλους, για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

ΑΕΛ-Ατρόμητος 0-1

Με γκολ του Γιώργου Μανούσου στο 89ο λεπτό, ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ και «δραπέτευσε» με το «διπλό» και το… τρίποντο από την AEL FC Arena για την 19η αγωνιστική της Super League. Λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, ο επιθετικός του Ατρόμητου δέχτηκε πάσα από τον Μπρούνο και με σουτ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Απόλλων Σμύρνης-Αστέρας Τρίπολης 0-2

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε νικητής από τη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, του οποίου επικράτησε 2-0 με γκολ του Μαρκ Φερνάντεθ στο 19ο και 58ο λεπτό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Το συγκρότημα της Πελοποννήσου έφτασε στους 21 βαθμούς και πήρε το «οξυγόνο» που χρειαζόταν, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απλώς αναμένει το «μοιραίο»…