0
2019 195
2019 195

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-0

Ένα ακόμα πολύ σημαντικό βήμα για τον τίτλο έκανε ο ΠΑΟΚ ξεπερνώντας το εμπόδιο του φιλόδοξου Ατρομήτου με 3-0 στην κατάμεστη Τούμπα. Η 21η νίκη του ΠΑΟΚ ουσιαστικά εξασφαλίστηκε από το πρώτο ημίχρονο με δυο γκολ των Ολιβέϊρα με κεφαλιά στο 38′ και Μπίσεσβαρ με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα στο 16′ ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι που απέκρουσε ο Θεοδωρίδης. Στο 82′ ο Σφιντέρσκι με υποδειγματικό πλασέ τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του μετά από ασίστ του Μπίσεσβαρ. Ο Ατρόμητος τέλειωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες αφού ο Μπρούνο είδε δεύτερη κίτρινη στο 90′.

Ολυμπιακός-Άρης 4-1

Με επιβλητική νίκη επί του Άρη, ο Ολυμπιακός «έσβησε κεράκια» για τα 94 χρόνια από την ίδρυσή του. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-1 για την 24η αγωνιστική της Super League και μείωσαν ξανά στο -7 από τον πρωτοπόρο, ΠΑΟΚ. Για την ομάδα του Μαρτίνς σκόραραν οι Μασούρας (27′), Ποντένσε (35′, 75′) Γκερέρο (90′). Για τον Αρη είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Μαρτίνες (74′).

Λαμία-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

«Χρυσό» βαθμό πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, στην προσπάθεια που κάνει για ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό, στη Λαμία από την τοπική ομάδα με 1-1, για την 24η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 56′ με τον Καραμάνο, για να λυτρώσει την ομάδα των Ιωαννίνων ο Κάστρο στο 86ο λεπτό.

ΑΕΛ-Λεβαδειακός 2-0

Σε ματς «χωρίς αύριο» και για τους δύο μονομάχους, η ομάδα που ήθελε περισσότερο το «τρίποντο» ήταν εκείνη που τελικά το πήρε. Η ΑΕΛ επιβλήθηκε με 2-0 του Λεβαδειακού στην «AEL FC Arena», για την 24η αγωνιστική της Super League και πήρε τεράστια «ανάσα» στη μάχη της παραμονής. Ο Ντέλετιτς στο 70΄ με πέναλτι και ο Σικάβκα στο 83΄ ήταν οι σκόρερ των 7εσσαλών. Οι Βοιωτοί παρέμειναν σε δυσχερή θέση (τρίτοι από το τέλος), ενώ από το 77΄ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω της (άδικης) αποβολής του Παντελιάδη με δεύτερη κίτρινη για χέρι που δεν έκανε ποτέ!

Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 0-0

Άτυχος και άστοχος ήταν ο ΟΦΗ στη Ριζούπολη, στον αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (0-0), στο «ντέρμπι» των ουραγών για την 24η αγωνιστική της Super League. Η κρητική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, είχε τρία δοκάρια (!), πάνω από 20 τελικές προσπάθειες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να πάρει τη νίκη, που θα ενίσχυε τις ελάχιστες ελπίδες της ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό.