Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Ντόρτμουντ και πλησίασε στην κορυφή

0
2018 178
2018 178

Η καλή πορεία της Μπάγερν συνεχίστηκε, με την ομάδα του Νίκο Κόβατς να δείχνει πως συνέρχεται από την κρίση που πέρασε τις τελευταίες εβδομάδες. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας και προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League πέρασε νικηφόρα (2-1) από την «Opel Arena» απέναντι στη Μάιντς και μείωσε στους -2 από την πρωτοπόρο Ντόρτουντ, η οποία ισοφαρίστηκε στην έδρα της στις καθυστερήσεις από τη Χέρτα. Οι Βαυαροί αγωνίστηκαν με την ακόλουθη σύνθεση: Νόιερ, Κίμιχ, Σούλε, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Γκορέτσκα (55΄ Σάντσες), Τιάγκο, Μίλερ (84΄ Ραφίνια), Λεβαντόφσκι, Γκναμπρί (57΄ Ριμπερί).

Για ένα ημίχρονο «κράτησε» η Στουτγάρδη στη «WIRSOL Rhein-Neckar-Arena», απέναντι στη Χοφενχάιμ. Τα πρώτα 45 λεπτά βρήκαν τις ομάδες στο 0-0, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα γκολ σε 12 λεπτά απέναντι στην αντίπαλό τους, που θα πρέπει να δώσει σκληρή μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 3-1 (1΄ πεν. Πέτερσεν, 57΄ Βάλντσμιντ, 90΄+4 Χόλερ – 20΄ πεν. Αζάρ)
Ντόρτμουντ-Χέρτα 2-2 (27΄, 61΄ Σάντσο – 41΄, 90΄+2 Καλού)
Ανόβερο-Άουγκσμπουργκ 1-2 (72΄ Μπεμπού – 8΄ Κεντίρα, 63΄ πεν. Φινμπόγκασον)
Μάιντς-Μπάγερν 1-2 (48΄ Μποέτιους – 39΄ Γκορέτσκα, 62΄ Τιάγκο)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βόλφσμπουργκ 0-3 (41΄ πεν. Βέγκχορστ, 73΄ Μπρεκάλο, 80΄ Τζίντσεκ)
Χοφενχάιμ-Στουτγάρδη 4-0 (48΄ Μπρενέ, 51΄ Ζοέλιντον, 57΄, 60΄ Μπελφοντίλ)