Ήττα σοκ 1-2 της Ρεάλ στη Μαδρίτη από τη Λεβάντε

0
2018 37
2018 37

Ηταν σοκ (1-2) γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Bernabeu από την Λεβάντε. Ο Χουλέν Λοπετέγκι, όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά βρίσκεται πλέον στην άβυσσο, μιας και οι μαδριλένοι έμειναν για πέντε στη σειρά παιχνίδι (συμπεριλαμβανομένου και αυτού στη Μόσχα με την ΤΣ.Σ.ΚΑ) μακριά από την νίκη, διάστημα που έχουν γνωρίσει τέσσερις ήττες!

Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι αυτή η Ρεάλ του Λοπετέγκι, εισήλθε στη «μαύρη» ιστορία του συλλόγου, αφού συμπλήρωσε 481 λεπτά χωρίς γκολ, ξεπερνώντας το αρνητικό ρεκόρ του Αμάνσιο από το 1985.

Η Λεβάντε σημείωσε δύο γρήγορα γκολ, πρώτα (6΄) με τον Μοράλες και στην συνέχεια (13΄) με πέναλτι του Μαρτί, ποινή που δόθηκε με υπόδειξη VAR, ενώ οι Μαδριλένοι κατάφεραν απλά να μειώσουν το σκορ στο 72 με σουτ του Μαρτσέλο.

Με τη βοήθεια του VAR ο διαιτητής ακύρωσε επίσης γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο ο Asensio για οφσάιντ, ενώ ακυρώθηκε στο τέλος (88΄) επίσης γκολ του Μαριάνο. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε δοκάρι με τον Μπενζεμά μετά την ισοφάριση του Μαρτσέλο.

Στο μεταξύ, νέα έκπληξη σημειώθηκε και στο «Μεστάγια», καθώς η Λεγανές κατάφερε ν’ ανατρέψει τα προγνωστικά και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από τη Βαλένθια (1-1).

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά θα πρέπει να αισθάνεται πολύ τυχερή που έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Βιγιαρεάλ. Πολύ καλύτεροι οι γηπεδούχοι, δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες και δικαιούνταν τη νίκη, την οποία τους… στέρησε ο Όμπλακ με απίθανες επεμβάσεις. Δύο ακραία μπακ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, καθώς ο Φιλίπε Λουίς άνοιξε το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος» και ο Μάριο Γκασπάρ ισοφάρισε για το «κίτρινο υποβρύχιο», που πάντως παραμένει στα χαμηλά της κατάταξης.

Η Βιγιαρεάλ συνεχίζει να είναι ο «κακός δαίμονας» της Ατλέτικο, η οποία δεν την έχει νικήσει στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις τους, ανεξαρτήτως έδρας.