Kρίμα! Έχασε τεράστια ευκαιρία για το break o Παναθηναϊκός που λύγισε 75-72 στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ

0
2019 219
2019 219

Ιστορική ευκαιρία για break στη Μαδρίτη απώλεσε ο Παναθηναϊκός στο Game 1 της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, απέναντι στη Ρεάλ. Οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν βρεθεί στο +6 στο 36΄, έπεσαν με το τελικό 75-72 στο Wiznik Center. Ο Παναθηναϊκός θα έχει ακόμη μία ευκαιρία για break στη Μαδρίτη (19/4, 22:15), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ για τα Games 3 & 4 (αν χρειαστεί).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ άσχημα στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων, ωστόσο με εξαιρετική άμυνα και μυαλωμένο παιχνίδι στην επίθεση βρήκε τον τρόπο να επανέλθει, με κορυφαίους τους Βουγιούκα (10π., 6 ρ.), που έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι, Λάνγκφορντ, Τόμας, Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε την ατυχία να έχει σε κακή βραδιά τον Νικ Καλάθη που αν και πέτυχε τους περισσότερους πόντους, άργησε να βρει τον καλό του εαυτό, μόλις στην τελευταία περίοδο.

Ένα «μπλακ άουτ» στα τελευταία 3:52 λεπτά του αγώνα στέρησαν από τον «εξάστερο» να πάρει τη νίκη, καθώς αν και πήρε προβάδισμα με +6 (66-72) τελικά χάρη στο «άστρο» του Ρούντι Φερνάντεθ και τις εύστοχες βολές η Ρεάλ βρήκε τον τρόπο να κάνει ένα σερί 9-0 και να πάρει μάλλον ανέλπιστα την πρώτη νίκη στη σειρά των play off.

Από τους πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισε ο Τζέφρι Τέιλορ με 13 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αποδείχθηκε ο Φαμπιέν Κοζέρ (12π.) και ο Ρούντι Φερνάντεθ των τελευταίων λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

Με τον Τέιλορ (11π., 3/5τρ.) να «πατάει» στη νευρικότητα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο (σ.σ. μέτρησε 6/17 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα) και τη Ρεάλ να έχει… εξαφανίσει τη δημιουργία των «πράσινων» (1 ασίστ στο α’ δεκ.), οι Μαδριλένοι βρήκαν αυτοπεποίθηση γράφοντας το 6-2 στο 5΄ και το 11-6 στο 6΄. Ωστόσο, με τον Βουγιούκα να δίνει σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι και τον Λάνγκφορντ από μέση απόσταση, το «τριφύλλι» επέστρεψε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -4 (21-17).

Με τον Παναθηναϊκό να ζει και να αναπνέει από την καλά δομημένη άμυνα του και το δίδυμο Βουγιούκα-Λάνγκφορντ να συνεχίζει να αποδίδει, το «τριφύλλι» πλησίασε σε 26-23 στο 13΄, αλλά η Ρεάλ βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι, μένοντας σε απόσταση (30-23 στο 16΄). Με τον Καλάθη, όμως, να ευστοχεί από τα 6.75, μετά από 6 άστοχες προσπάθειες σε σουτ εντός πεδιάς, και τον Κιλπάτρικ να τον… μιμείται, ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ανατροπή στο 17΄ (32-31). Ωστόσο, η Ρεάλ έμεινε ζωντανή από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (43-35).

Με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, η Ρεάλ παρέσυρε με το ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 22΄ βρέθηκε στο -14 (49-35), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 51-38. Η «πράσινη» αφύπνιση ήρθε από τον Παπαπέτρου, ο οποίος με δύο «κολλητά» τρίποντα μείωσε σε 51-46 στο 25΄. O Ράντολφ επανάφερε την τάξη στο στρατόπεδο της Ρεάλ από τα 6.75 (56-46 στο 27΄), αλλά δύο καλές άμυνες και ένα πολύτιμο σουτ του Λεκαβίτσιους διαμόρφωσαν το 56-50 στο 28΄. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την πίεση, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν από τη γραμμή των βολών να διατηρήσουν το προβάδισμα (58-52 στο 30΄). Στα 47΄΄ για τη λήξη του δεκαλέπτου, πάντως, ο Παναθηναϊκός έχασε τον Λεκαβίτσιους, ο οποίος μάτωσε μετά από χτύπημα που δέχθηκε στο αριστερό μάτι και αποχώρησε…

Ένα ξέσπασμα των Κάρολ και Πρέπελιτς από τα 6.75 έφερε την Ρεάλ γρήγορα στο +8 (64-56 στο 32΄), αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος. Ο Βουγιούκας ροκάνισε τη διαφορά (64-61 στο 34΄), ενώ δύο σερί τρίποντα από Καλάθη και Τόμας χάρισαν για πρώτη φορά το… προσπέρασμα στο «τριφύλλι» με 64-67 στο 35΄, για να γράψει ο αρχηγός των «πράσινων» το 64-69 στην επόμενη φάση. Το ξέσπασμα του Καλάθη κράτησε μέχρι το 36΄, όταν με νέο τρίποντο έγραψε το 66-72. Ο Ρούντι απάντησε άμεσα από την ίδια θέση (69-72), για να ακολουθήσει ο «πράσινος» κατήφορος… Διαδοχικά λάθη, άστοχα τρίποντα του αρχηγού του Παναθηναϊκού και ανόητα φάουλ έδωσαν την ευκαιρία στη Ρεάλ να προσπεράσει στα 14΄΄ για τη λήξη με 75-72, που ήταν και τελικό, καθώς ο Τόμας αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ράντοβιτς, Ντιφαλά

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 12, Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 7 (2), Καμπάσο 8 (6 ασίστ), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 13 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 9, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/10 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI