Νίκησε 1-0 την Χέρτα και περιμένει «γκέλα» της Ντόρτμουντ η Μπάγερν

0
2019 583
2019 583

Η Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, επικρατώντας, έστω και δύσκολα, με 1-0 της Χέρτα Βερολίνου, για την 23η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, στη Βαυαρία και «έπιασε» προσωρινά τη Ντόρμουντ στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς την Κυριακή η Μπορούσια υποδέχεται τη Λεβερκούζεν στο ντέρμπι της αγωνιστικής.
Αντίθετα η Γκλάντμπαχ συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών, χάνοντας κι άλλους βαθμούς, αφού ηττήθηκε στην έδρα της από τη Βόλφσμπουργκ με 3-0, ενώ η Μάιντς επικράτησε, στην έδρα της, με το ίδιο σκορ της Σάλκε.
Η Φορτούνα βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην ουραγό Νυρεμβέργη, που έμεινε με 10 παίκτες μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά με ανατροπή πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-1, στο τέλος. Ο Ματέους Περέιρα είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφού πρώτα ο τελευταίος συμβουλεύτηκε το VAR, με τους γηπεδούχους να αποκτούν αριθμητική υπεροπλία νωρίς στον αγώνα. Αυτοί που θα άνοιγαν το σκορ, όμως, ήταν οι φιλοξενούμενοι, με γκολ του Λέβεν στο 41′. Η Φορτούνα πίεσε τους Βαυαρούς στην επανάληψη και έφτασε στην ισοφάρισε με αυτογκόλ του Εβερτον στο 62′. Την ανατροπή «υπέγραψε» ο Αϊχάν με κεφαλιά.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής:
Βέρντερ Βρέμης-Στουτγκάρδη 1-1 (45΄ Κλάασεν – 2΄ Ζούμπερ)
Μπάγερν Μονάχου-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (62′ Μαρτίνεθ)
Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 0-3 (38′ Γκέρχαρντ, 68′, 83′ Μεχμέντι)
Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 5-1 (9′, 43′ Πέτερσεν, 30′ Γκρίφο, 66′ Βάλντσμιντ, 85′ Νιντερλέχνερ-52′ Κεντίρα)
Μάιντς-Σάλκε 3-0 (18′, 84′ Ονισίβο, 73 Ματέτα)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Νυρεμβέργη 2-1 (62΄ αυτ. Εβερτον, 83΄ Αϊχάν – 41΄ Λέβεν)