Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Μπολόνια ο Προμηθέας και έχασε 95-85 στην Πάτρα

0
2018 430
2018 430

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 95-85 από την πρωτοπόρο του 4ου ομίλου Βίρτους Μπολόνια, στην Πάτρα, στο ντέρμπι κορυφής του 4ου ομίλου. Χωρίς τους Κατσίβελη, Χολ και Κασελάκη, οι Αχαιοί πάλεψαν στην 7η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου κι ενώ ο τεχνικός της ελληνικής ομάδας Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ένα λεπτό πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός στην εξέλιξή του, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα για το ποιός θα έχει το «πάνω χέρι» στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Προμηθέας μείωσε σε 79-80 στο 36ο λεπτό, αλλά η Βίρτους απάντησε με σερί 0-11, έκανε το 79-91 στο 39′ κι εκεί κρίθηκαν όλα. Αραντόρι και Πάντερ είχαν από 23 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Κβάλε και Τέιλορ ήταν καθοριστικοί ως προς την έκβαση του αγώνα στο τέλος. Για τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 21 πόντους, 16 πόντους πρόσθεσε ο Σαλούστρος και 14 πέτυχε ο Γκίκας.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95

Μπροστά σε 4.000 Πατρινούς στο Τόφαλος, ο Προμηθέας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 7-2. Η Βίρτους αντέδρασε με τους Αραντόρι, Κβάλε για να προσπεράσει με 15-17 μετά από τρίποντο του Κουρνούτ. Μετά το 20-27 στο 10ο λεπτό, ο Αχαιοί μείωσαν σε 35-38 στο 17′ με τρίποντο του Λίποβι, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Πάντερ για το 37-47. Μέχρι το ημίχρονο, με κάρφωμα του Μπράουν, ο Προμηθέας μείωσε σε 39-47.

Με τρίποντα από Μπράουν και Οντουμ, η ομάδα της Πάτρας πλησίασε στο καλάθι 45-47. Όμως, οι Αραντόρι και Πάντερ ήταν ασταμάτητοι. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα από τους διαιτητές, με τον τεχνικό του Προμηθέα, Μάκη Γιατρά να αποβάλλεται στο 29′ με δύο τεχνικές ποινές. Η Βίρτους ανέβασε τη διαφορά στους 9 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 63-70. Οι παίκτες των γηπεδούχων πλέον έπαιζαν και για τον προπονητή τους, ο ρυθμός του αγώνα έγινε υψηλός και στο 33′ ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 70-70. Ο Σαλούστρος έβγαζε «φωτιές», Γκίκας και Τσαϊρέλης ήταν άξιοι συμπαραστάτες του για το 79-80. Ομως, ο Τσαϊρέλης έχασε δύο βολές, με τη Βίρτους να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια (από Κβάλε και Τέιλορ) και η πλάστιγγα να γυρίζει υπέρ των Ιταλών.

Διαιτητές: Καλατράβα, Μαέστρε, Αούνκρογκερς

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 9 (1), Λίποβι 8 (2), Όντουμ 8 (2), Σαλούστρος 16 (1), Τσαϊρέλης 21 (2), Ελις 4, Γκίκας 14 (1), Μέγερ 5(1), Παρκς

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σακριπάντι): Αραντόρι 23 (4), Εμ Μπαγέ 7, Πάντερ 13, Κβάλε 16, Τέιλορ 12 (1), Ρόσι, Καπελέτι 3(1), Κουρνού 9(3), Κράβιτς 12, Παγιόλα

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI