Με ανατροπή ο Ολυμπιακός 4-1 νίκησε την ΑΕΚ

0
2019 431
2019 431

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1

Ένας εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός, έφτασε σε εμφατική νίκη με 4-1 επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, καθώς ανέβασε τη διαφορά από την Ένωση στους 8 βαθμούς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πόνσε, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τέσσερα γκολ στην επανάληψη, σκοράροντας με τους Καμαρά (50΄), Φορτούνη (72΄, 87΄) και Χασάν (83΄).

Άρης-Πανιώνιος 1-1

Με δυο γκολ σε διάστημα 8 λεπτών κρίθηκε το παιχνίδι στο «Κλ. Βικλίδης» ανάμεσα στον Άρη και τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 48΄ με γκολ του Ματίγια σε απευθειας εκτέλεση φάουλ και κακή έξοδο του Κότνικ, ενώ ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 56΄ με γκολ του Τσιλούλη. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης είναι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιξαν από το 11΄ με παίκτη λιγότερο, αφού ο Μπάσα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη εξαιτίας ενός αντιαθλητικού χτυπήματος στον Μακσίμοβιτς, ο οποίος έφυγε σοβαρά τραυματίας απευθείας για το νοσοκομείο, προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

ΑΕΛ-Ξάνθη 1-1

Χωρίς νικητή έληξε η πρώτη σημερινή αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Super League, καθώς ΑΕΛ και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Λάρισα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Νούνιτς, ενώ η Ξάνθη ισοφάρισε με τον Αλμέιδα στο 21΄. Το αποτέλεσμα αυτό δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, καθώς η μεν ΑΕΛ χρειαζόταν το «τρίποντο» για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, η δε Ξάνθη ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει την πρώτη πεντάδα της κατάταξης.

Λεβαδειακός-Παναιτωλικός 1-0

Πολύτιμη νίκη που του δίνει ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία απέσπασε ο Λεβαδειακός από τον Παναιτωλικό για την 21η αγωνιστική της Super League. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τσαμπούρης με πέναλτι στο 54΄ σε ένα ματς που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Λεβαδειακός έφθασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στην 15η θέση, ενώ ο Παναιτωλικός είναι 7ος με 27β.