Λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ στο Ισραήλ όπου έχασε 72-68 από τη Χάποελ Χολόν

0
2018 92
2018 92

«Μπλοκάροντας» επιθετικά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη (18), ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε απόψε στο Ισραήλ, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, από τη Χάποελ Χολόν με 72-68. Αποτέλεσμα που τον κρατά χωρίς νίκη στη διοργάνωση (σ.σ. προηγήθηκαν οι ήττες από τις Βενέτσια, Βόννη). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καλίφ Ουάιτ (14π.), ενώ καταλυτικοί, ακόμη, στο παρκέ ήταν οι Ντεχουάν Τζόουνς (13π., 3 ριμπ., 2 ασ), Κόρεϊ Ουόλντεν (12π., 3 ριμπ., 1 ασ 1 κλ). Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο», για τον οποίο αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες του, ήταν ο Φιλ Γκος (23π., 5 ριμπ., 1 κλ).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 34-42, 54-56, 72-68

Με τον Γκος να βάζει την… υπογραφή του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στο σκορ, μετά το αρχικό 3-0 της Χάποελ Χολόν. Προηγήθηκε στο 5′ με +7 (9-16), διαφορά που, με διαδοχικούς πόντους του Μαργαρίτη, «ανέβηκε» στο +9 (16-25), 7» πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.

Ο «Δικέφαλος» διατήρησε στο ίδιο επίπεδο την απόστασή του από τους Ισραηλινούς ως τα μισά της δεύτερης περιόδου (25-33), χρονικό σημείο που η Χάποελ Χολόν, με πρωτοβουλίες του Πνίνι, επανέκαμψε και πλησίασε στο μισό καλάθι (18′ 34-35). Ενα γκολ-φάουλ του Γκος και δύο καλάθια, στην πορεία, από τους Αθηναίου, Μαργαρίτη αποκατέστησαν την… τάξη για τους «ασπρόμαυρους», με συνέπεια να φύγει ο ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με +8 (34-42).

Εχοντας ευκολότερη δίοδο προς το καλάθι, βρίσκοντας στο… πλευρό της, με αρκετά σφυρίγματα υπέρ της, τους διαιτητές, η Χάποελ έτρεξε επιμέρους σκορ 15-5 και βρέθηκε στο +2 στο 27′ (49-47). Με τρίποντη «βόμβα» από τον Γκος ο ΠΑΟΚ έγινε ξανά.. αφεντικό στο παρκέ (49-50), προβάδισμα που κράτησε, με έναν επιπλέον πόντο υπέρ του, με τους Γκος, Μαργαρίτη να εκτελούν από τα 6.75, στο τέλος της τρίτης περιόδου (30′ 54-56).

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου οι ομάδες βρέθηκαν με εναλλαγές στο προβάδισμα και τρεις φορές ισόπαλες (56-56, 58-59, 59-59, 60-59,60-62, 62-62). Ο Ουάιτ, βασικό «όπλο» των Ισραηλινών, ο οποίος έμεινε αρκετά παροπλισμένος στο ματς, λόγω φάουλ, έκανε το 64-62 και έστειλε στο 38′ τη Χάποελ στο +5 (68-63), με 2/3 βολές.

Φάουλ και τεχνική ποινή που καταλογίστηκαν στον Ουόλντεν, έδωσαν πλεονέκτημα βολών στον ΠΑΟΚ, στα 1’44» για το τέλος. Ο Γκος ευστόχησε σε 2 από τις 3 βολές που εκτέλεσε (68-65), η ολική ανατροπή, εντούτοις, για τους Θεσσαλονικείς δεν έγινε. Με βολές (3/3) από τον Αθηναίου ο «Δικέφαλος» μείωσε στους 2 πόντους (70-68), στα 1’06» για το τέλος του αγώνα, ο Ατκινς με 2/2 βολές «έγραψε» το 72-68, με τους Γκος, Κόνιαρη να λαθεύουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, στις τελευταίες επιθέσεις των «ασπρόμαυρων», με το σκορ έτσι να μη διαφοροποιείται και το παιχνίδι να λήγει υπέρ των Ισραηλινών.

Διαιτητές: Μπαλντίνι (Ιταλία), Σούσλοβ (Εσθονία), Αταρντ (Ιταλία)

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Νταν Σαμίρ): Ουάιατ 14 (1), Ουόλντεν 12 (1), Ατκινς 6, Κλάιν 9 (1), Ντ. Τζόουνς 13 (2), Σιμόν 2, Πνίνι 9, Χαρούς, Σ. Τζόουνς 7

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 8 (1), Τέπιτς 5 (1), Μορέιρα, Χρυσικόπουλος 5 (1), Πόουπ 2, Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 1, Γκος 23 (4), Χάτσερ 7 (2), Γκάρετ 2, Κόνιαρης 2, Σχίζας 2

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ