Γλύτωσε την ήττα από το Λαύριο ο Ολυμπιακός

0
2019 206
2019 206

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα με το Λαύριο, αλλά τελικά με την εμπειρία και την ποιότητά του στο τέλος κατάφερε να επικρατήσει στο «θρίλερ» με 81-76, στην τελευταία αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40 (ημ.), 61-65, 76-81

Τρία 24ωρα πριν τον «τελικό» με την Αρμάνι Μιλάνο οι «ερυθρόλευκοι» προβλημάτισαν με την απόδοσή τους και λίγο έλλειψε να γίνει η μεγαλύτερη έκπληξη στο εφετινό πρωτάθλημα. Τελικά έφτασαν στην 17η νίκη τους και πλέον θα προετοιμαστούν απερίσταστοι για το μεγάλο ματς με τους Ιταλούς, που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την 6η θέση της regular season της Euroleague.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή του Γουέμπερ, που τελείωσε τον αγώνα με 14. Ο Λαμπ με 16 πόντους, αλλά με δύο καθοριστικά λάθη στα τελευταία λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, που έχασαν για 14η φορά στο πρωτάθλημα και παραμένουν σε δυσχερή θέση όσον αφορά την παραμονή τους.

Το Λαύριο όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο, αλλά έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό σε όλη τη διάρκειά της. Με τον Λαμπ να είναι «καυτός» (8π. με 2/2 τρίποντα) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «κοιτάξουν στα μάτια» τον αντίπαλό τους και να κλείσει το 10λεπτο με τις δύο ομάδες… στα ίσια (22-22).

Με 32-24 ξέφυγε το Λαύριο στα μισά της δεύτερης περιόδου, καθώς εκμεταλλεύτηκε πλήρως την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού από μέση και μακρινή απόσταση, αλλά και τα μεγάλα κενά της ερυθρόλευκης άμυνας. Ο Κακλαμανάκης με 8 πόντους έκανε «πάρτι» στην ρακέτα, αλλά από τα μισά του δεκάλεπτου οι Πειραιώτες αφυπνίστηκαν και με σερί 5-0 μείωσαν σε 32-29. Ο Γουέμπερ με 5 σερί πόντους μείωσε ακόμη περισσότερο (34-32), αλλά και πάλι ο Λαμπ με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +5 (37-32). Η… βροχή» τριπόντων συνεχίστηκε και με δύο σερί από τους Γκος και Ουέμπερ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (38-37).

Οι γηπεδούχοι, όμως, με επιμέρους σκορ 6-3 μπήκαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στ΄ αποδυτήρια (44-40), με τους οπαδούς του να χειροκροτούν. Με 14 πόντους ο Λαμπ ήταν μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του Σερέλη στο πρώτο 20λεπτο, ενώ ο Γουέμπερ με 11 ξεχώρισε από τον Ολυμπιακό.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στο τρίτο 10λεπτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του με 58-57 και με το τρίποντο του Σπανούλη να ξεφεύγει με +4 (61-57), ενώ με την ίδια διαφορά έκλεισε η περίοδος υπέρ των Πειραιωτών (65-61).

Πόντο-πόντο βάδιζαν οι ομάδες στην τελευταία περίοδο, με τον Βασίλη Σπανούλη με 7 σερί πόντους περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε να δίνει προβάδισμα τεσσάρων στον Ολυμπιακό (74-70).

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (74-73), ωστόσο, τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα (77-76), μετά από λέι απ του Γουέμπερ και μία στις δύο βολές του Μιλόσεβιτς και να έχει την τελευταία επίθεση. Οι γηπεδούχοι έκανα αμέσως φάουλ στον Γουέμπερ, που πήγε στις βολές. Ο Αμερικανός στα 17.7΄΄ έβαλε και τη μία (78-76), ο Γκουζέλογλου αστόχησε και στα 3.5΄΄ και ο Μιλουτίνοβ με μία βολή έκανε το 79-76. Το ριμπάουντ πήρε ο Γκος του έγινε φάουλ και με δύο βολές διαμορφώθηκε το 81-76.

* Τέσσερα τρίποντα ήθελε ο Σπανούλης για να πιάσει τον Κορωνιό στην κορυφή των σκόρερ στην Α1, αλλά πέτυχε 2, οπότε θα έχει την ευκαιρία στο επόμενο ματς να γίνει ο πρώτος σκόρερ σε τρίποντα όλων των εποχών στην κορυφαία κατηγορία του μπάσκετ.

Διαιτητές: Σώμος, Παντελίδης, Τζιοπάνος

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 11, Κουζέλογλου, Λαμπ 16, Μπιούφορντ 7, Γουίθι 6, Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5, Μιλόσεβιτς 11, Περάκης, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4, Εμίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 3, Μιλουτίνοβ 7, Παπανικολάου 8, Γκος 11, Γουέμπερ 14, Πρίντεζης 18, Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12, Μάντζαρης 2, Τουπάν, Τίμα, ΛεΝτέι 4