Άγγιξε τη πρόκριση στο φάιναλ-φορ η ΑΕΚ αλλά δεν τα κατάφερε

0
2019 59
2019 59

Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ στο Basketball Champions League, παρά τη νίκη της με 69-67, σε ένα κατάμεστο από 18 χιλιάδες φιλάθλους της ΟΑΚΑ. H γερμανική Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση κατάφερε να πετάξει έξω την κάτοχο του τίτλου και να προκριθεί αντί της «βασίλισσας» στην τετράδα. Οι «κιτρινόμαυροι» χρειαζόντουσαν νίκη με +5 στον δεύτερο προημιτελικό στο ΟΑΚΑ, καθώς είχαν ηττηθεί με 71-67 στη Γερμανία, αλλά έμειναν… 3 πόντους μακριά από το φάιναλ φορ. Έστω κι αν είχαν προηγηθεί με +12 (63-51) 6:36΄΄ πριν το φινάλε!

Μπράις Τέιλορ (11π.) και Ταϊρίς Ράις (25π.) «έκλεψαν» την πρόκριση από την ΑΕΚ να μοιράζει 5 ασίστ, εκ των οποίων οι δύο είχαν ως αποτέλεσμα δύο, από τα 3 συνολικά, τρίποντα του Τέιλορ στην 4η περίοδο! Από την ΑΕΚ, ο Βινς Χάντερ είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντιλρόι Τζέιμς σημείωσε 12 πόντους και 10 ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67

Τον Κλιφ Αλεξάντερ προσπαθούσε να τροφοδοτήσει η Μπάμπεργκ μετά το τζάμπολ, αλλά η ΑΕΚ έπαιζε έξυπνα στην άμυνα, μην αφήνοντας τον Αμερικανό να πετύχει το στόχο του. Η Ένωση προηγήθηκε με 9-4 και 12-8 με πρωταγωνιστές τους Σάκοτα και Χάντερ αντίστοιχα. Οι Γερμανοί απάντησαν με σερί 5-0 για να προσπεράσουν 12-13, από τρίποντο του Ράις και κάρφωμα του Αλεξάντερ. Η Μπάμπεργκ προηγήθηκε και 16-17 με λέι απ του Έλιας Χάρις, αλλά με 4 διαδοχικούς πόντους από Σάκοτα και Γκρίφιν, η Ένωση βρέθηκε στο +3, 20-17 με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου.

Η ΑΕΚ συνέχισε με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στις αρχές της 2ης περιόδου και έβλεπε τον Νίκο Ζήση να μοιράζει ασίστ, να παίρνει ριμπάουντ και η Μπάμπεργκ να παίρνει προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 20-22. Το κάρφωμα του κορυφαίου παίκτη της Ένωσης έως τότε Βινς Χάντερ από ασίστ του Τζόρνταν Θίοντορ, ξανάβαλε στην πρωτοπορία την ΑΕΚ, 24-23 και μέχρι το ημίχρονο δεν θα την ξαναέχανε. Η Μπάμπεργκ έμεινε εξίσου σε χαμηλά ποσοστά, αν και η πιο εύστοχη ομάδα της διοργάνωσης σε κανονικη περίοδο και πλέι οφ. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι υπερείχαν στα ριμπάουντ, υπέπεσαν και μόλις σε 3 λάθη σε ολόκληρο το πρώτο μέρος. Η γερμανική ομάδα κατάφερε πάντως να μειώσει στο καλάθι, 30-28 με σκόρερ τον Ταϊρις Ράις και 34-32 δια χειρός Αλεξάντερ, για να σκοράρει με εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Θίοντορ (36-32 σκορ ημιχρόνου). Οι δύο ομάδες είχαν μαζί στο α΄ μέρος 27/73 σουτ!

Με 8 σερί πόντους του Ράις, η Μπάμπεργκ πλησίασε απειλητικά, 46-45, ενώ το σουτ του Χίκμαν την έβαλε μπροστά στο σκορ, 46-47. Τότε, όμως πήρε το «όπλο» του ο Ντιλρόι Τζέιμς και με 5 δικούς του πόντους έγραψε το 51-49 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Ακολούθησε τρίποντο του Μάλκολμ Γκρίφιν, 54-49 (σκορ 3ης περιόδου) και εν συνεχεία ο Τζέιμς έκοψε τον Ράις σε προσπάθεια για τρίποντο.

Ιδανικά μπήκε στην 4η περίοδο η ΑΕΚ δείχνοντας αποφασισμένη να είναι αυτή που θα προκρινόταν στην τετράδα του Champions League. Μετά το 54-51 από 2 βολές του Έλιας Χάρις, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκο έκαναν σερί 9-0 για το +12, 63-51! Οι Τζόρνταμ Θίοντορ και Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν αυτοί που έδωσαν το έναυσμα! Όμως ο Νίκος Ζήσης είχε κέφια και μοίραζε ασίστ απέναντι στην πρώην ομάδα του και μεγάλη αγάπη του, ΑΕΚ. Από ασίστ του Ζήση πέτυχε και τα δύο διαδοχικά τρίποντα για το 63-57, ο Μπράις Τέιλορ. Ο Τέιλορ πέτυχε και τρίτο τρίποντο, μετά το εύστοχο τζαμπ σουτ του Λαρεντζάκη, 65-60. Ο Τζόρνταν Θίοντορ διαμόρφωσε το 67-61, αλλά στα 3,5 λεπτά που ακολούθησαν η Ενωση δεν κατάφερ να ξεφύγει με +5. Ο Ράις διαμόρφωσε το 69-67 στα 5″, με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί στο φινάλε και την πρόκριση να χάνεται (69-67 τελικό). Ο Λαρεντζάκης ζήτησε με έντονο τρόπο φάουλ στην άμυνα των Γερμανών, με οπαδούς να εκσφενδονίζουν μπουκάλια προς τους διαιτητές.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 12 (1), Σάκοτα 9, Λαρεντζάκης 10, Μωραΐτης, Θίοντορ 9, Σαντ-Ρος, Γκρίφιν 5 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 19

Μπάμπεργκ (Περέγκο): Χάρις 8, Ράις 25 (4), Ρούμπιτ 5, Σμιντ, Στάκι, Αλεξάντερ 8, Χέκμαν, Χίκμαν 4, Ολίντε, Τέιλορ 11 (3), Ζήσης 2

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ